Za nami 6. edycja Konkursu [es] imienia Jacka Kuronia, w którym po raz kolejny nagrodziliśmy przedsiębiorczych społeczników.

Laureatem Nagrody Głównej ufundowanej przez Fundację Crédit Cooperatif (FCC) i zdobywcą tytułu Przedsiębiorstwo Społecznego Roku 2016 jest Zakład Aktywności Zawodowej Caritas Siedlce.  Przedsiębiorstwo społeczne i jego pracownicy codziennie udowadniają, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w pracy, jeśli znajdzie się właściwe miejsce. Nagrodzone przedsiębiorstwo społeczne jest właśnie takim dobrym miejscem pracy dla  44 osób niepełnosprawnych. Okazuje się, że praca w kuchni może być sposobem na odzyskiwanie sprawności, a czasem i sensu życia.

Nagrodę Odkrycie Roku TISE otrzymała w tym roku Spółdzielnia Socjalna Margines. Margines prowadzi wegańskie bistro przy ulicy Kruczej w Warszawie. W różnych formach zatrudnia obecnie 20 osób, stosując oryginalny model zatrudnienia, w którym oprócz systemu zmianowego oferuje możliwość pracy zadaniowej. Stosuje też nietypowy system płac, oferując jednolitą stawkę wynagrodzenia dla każdego pracownika niezależnie od stanowiska pracy. Spółdzielcy wszystkie strategiczne decyzje podejmują wspólnie w drodze konsensusu. W sposób naturalny i nienachalny promują weganizm. Włączają się też w akcje i działania promujące idee równościowe, pomocy uchodźcom i sprawiedliwego handlu. W lokalu stosują środki chemiczne i opakowania droższe, ale naturalne i biodegradowalne. Współpracują też innymi przedsiębiorstwami społecznymi, kooperatywami spożywców i lokalnymi producentami.

Laureatem nagrody Nagroda „Pomysł na Rozwój” i Nagrody za najskuteczniejszą promocję została Spółdzielnia Socjalnej Dalba i prowadzony przez nią Browar Spółdzielczy. To nagroda za innowacyjność w działaniu, za odważny pomysł i jego znakomitą realizacje. Dalba jest miejscem pracy dla osób z bardzo różnymi niepełnosprawnościami, które pracują przy produkcji piwa. Przedsiębiorstwo wzorowo łączy funkcje społeczne i biznesowe, wpisując się w modę na piwa rzemieślnicze i craftowe, warzone według receptury z XIV wieku. Jak sami mówią o sobie, warzą piwo, które „waży więcej”. Dalba to też pomysłodawca nowatorskiego projektu „Pojąć Głębie”, w ramach której zorganizowany będzie pierwszy na świecie kursu nurkowania głębinowego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i jedyna – jak dotąd – spółdzielnia socjalna, o której mówiło brytyjskie BBC

W 6. edycji do Konkursu stanęło 41 przedsiębiorstw społecznych. 17 weszło do finału. Każdy z finalistów otrzymał Znak [eS] potwierdzający wysoką jakość oferowanych przez nich produktów i usług.

Od samego początku głównym partnerem Konkursu jest Fundacja Crédit Cooperatif.

Więcej informacji o Konkursie [eS], pozostałych wyróżnieniach i nagrodach oraz wszystkich finalistach 6. edycji na www.konkurs-es.pl

DSC_2524 DSC_2441 DSC_2203 DSC_1943