Ruszył nabór nowych wniosków na pożyczki OZE dla przedsiębiorstw z sektora RWS oraz spoza niego. Już od 15 kwietnia 2025 roku przyjmujemy wnioski od firm, które chcą inwestować w odnawialne źródła energii. Finansowanie zielonej energii dla firm z Mazowsza nigdy nie było tak proste i wygodne. To forma wsparcia finansowego dla firm z powiatów grodziskiego, mińskiego, legionowskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, wołomińskiego i warszawskiego zachodniego oraz bezpośrednio z Warszawy. Sprawdź szczegóły i zacznij ekologiczne inwestycje w OZE!
Nowy nabór wniosków do programów pożyczkowych na OZE dla woj. mazowieckiego – co powinieneś wiedzieć?
Jeśli planujesz inwestycję w odnawialne źródła energii, teraz masz dobrą okazję. Ruszył nowy nabór wniosków o pożyczki na OZE dla firm i innych podmiotów z województwa mazowieckiego. Środki pochodzą z Funduszy Europejskich dla Mazowsza. Program gwarantuje preferencyjne warunki finansowania, w tym możliwość częściowego umorzenia kosztów. Wnioski możesz składać przez Bank Gospodarstwa Krajowego oraz z pomocą TISE.
Dostępne są dwa rodzaje pożyczek – osobno dla przedsiębiorstw i osobno dla instytucji niekomercyjnych. Program obejmuje m.in. instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i magazyny energii. To propozycja dla tych, którzy chcą obniżyć rachunki i zwiększyć niezależność energetyczną. Warto działać szybko – środki są ograniczone.
Kto skorzysta z pożyczek w ramach programów OZE Mazowsze?
Jeśli planujesz inwestycję w odnawialne źródła energii na Mazowszu, możesz skorzystać z preferencyjnej pożyczki w ramach programów OZE. Warunki są atrakcyjne – niskie oprocentowanie, brak ukrytych kosztów i możliwość karencji. To konkretna pomoc w realizacji inwestycji obniżającej zużycie energii i rachunki za prąd.
Z pożyczki mogą skorzystać:
✅ Przedsiębiorcy – mikro, małe, średnie i duże firmy, w tym jednoosobowe działalności gospodarcze, prowadzące działalność gospodarczą na terenie Mazowsza;
✅Jednostki samorządu terytorialnego (JST) – gminy, powiaty, województwa, a także ich jednostki organizacyjne;
✅Organizacje pozarządowe (NGO) – fundacje, stowarzyszenia, które realizują cele społeczne lub ekologiczne;
✅Spółki komunalne – podmioty realizujące zadania własne gminy lub powiatu, np. spółki wodociągowe, mieszkaniowe czy transportowe;
✅Kościoły i związki wyznaniowe – instytucje religijne realizujące działania społeczno-edukacyjne lub zarządzające nieruchomościami sakralnymi;
✅Podmioty ekonomii społecznej – spółdzielnie socjalne, warsztaty terapii zajęciowej, zakłady aktywności zawodowej, centra integracji społecznej;
✅Inne uprawnione instytucje – np. uczelnie wyższe, instytucje kultury, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, instytuty badawcze.
Dzięki wsparciu możesz zrealizować np. montaż instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła czy termomodernizację budynku. Pożyczka obejmuje także systemy magazynowania energii i inteligentne zarządzanie energią. To realna szansa na niższe koszty energii i większą niezależność energetyczną.
Warunki udzielenia pożyczki OZE dla przedsiębiorców z Mazowsza – co to za forma wsparcia?
Atutem pożyczek OZE dla przedsiębiorców z Mazowsza jest wysoka kwota finansowania do 5 mln złotych oraz niskie oprocentowanie sięgające zaledwie 1% w skali roku. Dodatkowo zobowiązanie można spłacać nawet przez 120 miesięcy, dzięki czemu rata nie obciąża firmowego budżetu.
Pożyczka na OZE to preferencyjne finansowanie dla przedsiębiorców z Mazowsza, którzy chcą inwestować w odnawialne źródła energii. Możesz z niej skorzystać, jeśli planujesz budowę instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła, magazynu energii lub modernizację istniejących systemów. To realna pomoc w obniżeniu kosztów energii i uniezależnieniu się od rosnących cen prądu.
Programem zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego, a środki pochodzą z Funduszy Europejskich.
Na co możesz przeznaczyć środki z pożyczki na OZE dla przedsiębiorstw w RWS?
To finansowe wsparcie dla projektów powiązanych z inwestycjami w odnawialne źródła energii. Celem finansowania może być m.in.:
- Budowa i rozbudowa instalacji wytwarzających energię elektryczną lub cieplną z promieniowania słonecznego.
- Budowa magazynów energii potrzebnych do gromadzenia prądu wytworzonego przez systemy OZE.
Warto dodać, że maksymalna moc instalacji finansowanej w ramach pożyczki OZE dla przedsiębiorców z Mazowsza to 0,5 MWe w przypadku instalacji wytwarzających energię elektryczną. Ten sam limit obowiązuje w przypadku systemów generujących ciepło.
📌 Inicjatywa jest finansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021–2027.
więcej szczegółów:
Pożyczka na OZE dla przedsiębiorstw w Regionie Warszawskim Stołecznym (RWS)