Dzisiaj w Gdańsku, wraz z kilkudziesięcioma przedsiębiorcami, samorządowcami oraz przedstawicielami Banku BGK dyskutowaliśmy o nowoczesnej gospodarce i wsparciu, jakie mogą otrzymać pomorskie firmy w ramach programu pożyczkowego  „Pomorze Przyszłości – Pożyczki na innowacje”. W spotkaniu uczestniczyli: marszałek Mieczysław Struk, wicemarszałek Wiesław Byczkowski, Dariusz Wieloch, zastępca dyrektora Departamentu Instrumentów Finansowych w Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Joanna Wardzińska – wiceprezes TISE . Mowa była o praktycznym łączeniu badań naukowych i biznesu, wprowadzaniu w życie innowacji i o możliwościach dofinansowania nowoczesnych projektów.

Pożyczki udzielane będą na preferencyjnych warunkach, co oznacza, że można spłacić je w ciągu 10 lat, przy czym okres karencji wynosi 2 lata. Ponadto otrzymanie pożyczki nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami czy prowizjami, a oprocentowanie wynosi 0,8 proc. w skali roku (zgodnie z zasadami de minimis). Szczegóły znajda państwo TU

Nowy program wsparcia ma zachęcić przedsiębiorców do podejmowania nowych wyzwań, stawiania na rozwój, badania naukowe i przekładanie ich wyników na praktyczne rozwiązania. Innowacje w firmach stają się powoli koniecznością, a cechy innowatora, czyli otwartość, odwaga, ciekawość, empatia i optymizm, coraz częściej charakteryzują pomorskich przedsiębiorców.

Wsparcie w formie pożyczki uruchomiono, by inicjować rozwój przedsiębiorstw, oparty o działalność badawczo-rozwojową. Pożyczki mogą być przeznaczone wyłącznie na inwestycje wpisujące się w obszary Inteligentnych Specjalizacji Pomorza, realizowane na terenie województwa pomorskiego.

Tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego woj. pomorskiego

panelisci sala panel1 prowadzacy struk