rynek, kolumny zalane wodą

Twoja firma ucierpiała w wyniku powodzi? Możesz skorzystać z atrakcyjnego wsparcia, które pozwoli Ci na pokrycie kosztów związanych z odbudową infrastruktury przedsiębiorstwa i naprawą uszkodzonych maszyn oraz sprzętu. Fundusz Wsparcia Przedsiębiorstw Dotkniętych Powodzią został stworzony z myślą o wsparciu firm, które ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych, takich jak powodzie. Celem funduszu jest pomoc przedsiębiorstwom w odbudowie oraz zapewnienie im płynności finansowej w trudnym okresie po katastrofie.

Atrakcyjne finansowanie jako pomoc dla przedsiębiorstw dotkniętych powodzią – z TISE to możliwe!

Decydując się na pożyczkę udzielaną przez Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych z funduszy Banku Gospodarstwa Krajowego możesz skutecznie wesprzeć swoje przedsiębiorstwo w odbudowie infrastruktury i naprawie maszyn zniszczonych w wyniku powodzi.

Beneficjentem programu mogą zostać mikro, mali, średni i duzi przedsiębiorcy, którzy:

  • mają siedzibę lub prowadzą działalność na obszarach dotkniętych powodzią;
  • doświadczyli negatywnych skutków powodzi, która wpłynęła na ich działalność operacyjną.

Z programu wsparcia przedsiębiorców mogą skorzystać firmy działające na terenie województwa lubuskiego. Szczegółowy zakres terytorialny, które obejmuje program wsparcia jest wskazany w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. (z późniejszymi zmianami) w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego.

Celowa pożyczka jako wsparcie dla firm dotkniętych skutkami powodzi – na co można przeznaczyć finansowanie?

Pożyczka dla firm, które doświadczyły skutków powodzi, może być przeznaczona na finansowanie odbudowy działalności po powodzi oraz finansowanie kosztów związanych z utrzymaniem bieżących wydatków przedsiębiorstwa. 

Dzięki temu przedsiębiorstwo ma realną szansę utrzymać płynność finansową nawet po klęskach żywiołowych i odczuwalnych zniszczeniach, np. maszyn produkcyjnych, hal magazynowych i całej infrastruktury przedsiębiorstwa.

Środki z pożyczki mogą zostać przeznaczone na:

  • Odbudowę i remont infrastruktury – naprawa lub odbudowa obiektów oraz infrastruktury zniszczonej lub uszkodzonej w wyniku powodzi, niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej.
  • Zakup lub naprawę sprzętu – finansowanie naprawy lub zakupu maszyn, urządzeń oraz innych zasobów technicznych uszkodzonych podczas powodzi.
  • Relokację działalności – inwestycje związane z przeniesieniem działalności firmy na tereny o mniejszym ryzyku powodziowym w obrębie tego samego województwa.
  • Kapitał obrotowy – zatowarowanie, wypłaty wynagrodzeń, płatności dla dostawców, pokrycie kosztów operacyjnych oraz zobowiązań publiczno-prawnych.
  • Inne wydatki – niezbędne do zapewnienia ciągłości działania przedsiębiorstwa.

Zgodnie z warunkami programu pożyczek dla przedsiębiorstw środki nie zostaną przyznane na finansowanie wydatków, na które firma uzyskała wsparcie z innych środków publicznych – niezależnie od formy, a także wydatków związanych z naprawą szkód, z tytułu których pożyczkobiorca otrzymał odszkodowanie ze swojego zakładu ubezpieczeń.

Warunki pożyczek dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi – na co można liczyć?

W ramach pożyczki dla firmy chcącej pokryć koszty odbudowy przedsiębiorstwa po powodzi można otrzymać nawet do 5 mln złotych finansowania na okres spłaty do 120 miesięcy. Możliwe jest odroczenie spłaty kapitału na czas realizacji przedsięwzięcia, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy od dnia uruchomienia pożyczki.

Dodatkowo pożyczka może być oprocentowana w wysokości 0% lub na warunkach rynkowych, w zależności od indywidualnej oceny zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.

Umorzenie znacznej części finansowania – z TISE to możliwe!

Fundusz Wsparcia Przedsiębiorstw Dotkniętych Powodzią to inicjatywa skierowana do firm, które ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych. Jego celem jest zapewnienie przedsiębiorcom środków na odbudowę infrastruktury, zakup sprzętu, pokrycie kosztów operacyjnych oraz relokację działalności, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Fundusz przewiduje również możliwość umorzenia do 90% wartości pożyczki. Warunki umorzenia obejmują:

  • Realizację przedsięwzięcia – zakończenie projektu finansowanego z pożyczki oraz potwierdzenie wydatkowania środków zgodnie z przeznaczeniem.
  • Pomoc de minimis – umorzenie stanowi pomoc de minimis i może być udzielone, jeżeli spełnione są warunki przewidziane dla tego rodzaju wsparcia, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Są też pewne graniczenia umorzenia. Wysokość umorzenia może być niższa ze względu na ograniczenia wynikające z przepisów dotyczących pomocy de minimis, wniosek pożyczkobiorcy lub kwotę podatku VAT możliwego do odzyskania, który nie podlega umorzeniu.

Jak złożyć wniosek w ramach Funduszu Wsparcia Przedsiębiorców dotkniętych powodzią?

Przedsiębiorstwa zainteresowane uzyskaniem wsparcia powinny:

  1. Zapoznać się z dokumentacją i regulaminem funduszu.
  2. Przygotować komplet dokumentów pożyczkowych.
  3. Złożyć wniosek. Podpisane i zeskanowane dokumenty w formacie PDF należy przesłać na adres e-mail wskazany przez TISE.

Pamiętaj, że złożenie pełnej i poprawnej dokumentacji przyspiesza proces analizy wniosku oraz wypłatę środków. Ostateczne warunki finansowania ustalane są indywidualnie przez TISE na podstawie oceny zdolności kredytowej i ryzyka związanego z projektem. Jeżeli masz pytania skontaktuj się z ekspertami TISE, którzy udzielą Ci wszelkich odpowiedzi.