Oferta dla NGO/PES
Pożyczki dla podmiotów ekonomii społecznej TISE ES POWER
Preferencyjny Fundusz pożyczkowy dla podmiotów ekonomii społecznej TISE ES POWER jest prowadzony przez Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych (TISE) na podstawie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Środki przeznaczone na pożyczki pochodzą z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER).
TISE SA udziela pożyczek w województwach.: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim, lubuskim, opolskim, wielkopolskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, małopolskim, śląskim i świętokrzyskim.
Uprzejmie przypominamy, że zgodnie z Regulaminem, ostateczne warunki finansowania ustalane są indywidualnie przez Fundusz TISE dla każdego Wnioskodawcy na podstawie jego zdolności kredytowej i oceny ryzyka analizowanego projektu.
Zapraszamy do składania wniosków. Prosimy o przesłanie dokumentów wskazanych w ramach „Kroku I” listy dokumentów na adres pes@tise.pl
Komplet dokumentów dla Klientów pobierz dokumeny
Tu znajdą Państwo obowiązujący Regulamin. Do Regulaminu wprowadzono Czasowe zmiany Regulaminu w związku z epidemią Covid_07.2021.doc
Pożyczki są udzielane mikro, małym i średnim podmiotom ekonomii społecznej (zatrudniającym do 250 osób): spółdzielniom socjalnym, organizacjom pozarządowym, spółdzielniom pracy, inwalidów i niewidomych, kościelnym osobom prawnym, spółkom non-profit , podmiotom reintegracyjnym: Centrom Integracji Społecznej (CIS), Klubom Integracji Społecznej (KIS), Zakładom Aktywności Zawodowej (ZAZ) i Warsztatom Terapii Zajęciowej (WTZ).
Pożyczki są udzielane zarówno start’upom społecznym – organizacjom, które rozpoczęły działalność nie wcześniej niż 12 miesięcy przed dniem podpisania umowy pożyczkowej – (Pożyczka na start), jak i podmiotom ekonomii społecznej działającym na rynku dłużej niż rok – (Pożyczka na rozwój).
- Zakup, odtworzenie lub modernizacja środków trwałych związanych z prowadzoną lub planowaną działalnością, np. wyposażenie, maszyny i urządzenia, środki transportu, nieruchomości, zakup rozwiązań technologicznych lub technicznych.
- Bieżące finansowanie, związane z rozpoczęciem lub rozwojem działalności: zakupy towarów i materiałów, finansowanie bieżących kosztów działalności, w tym części wynagrodzeń, kosztów eksploatacyjnych, administracyjnych, a także kosztów wykonania usług / zakupu towarów w związku z realizacją zleceń na rzecz podmiotów publicznych.
Nie jest możliwe:
– sfinansowanie kosztów przedsięwzięć już zrealizowanych;
– spłata innych pożyczek i kredytów;
– finansowanie zobowiązań publiczno-prawnych, z wyłączeniem podatku VAT w zakresie faktur, których koszty netto będą finansowane z pożyczki oraz kosztów ZUS miejsc pracy utworzonych w ramach przedsięwzięcia finansowanego z pożyczki.
– sfinansowanie pomostowe/prefinansowanie wydatków ponoszonych w związku z realizacją przedsięwzięcia, które będzie finansowane z funduszy strukturalnych, innych funduszy, programów, środków i instrumentów Unii Europejskiej oraz na zapewnienie wkładu własnego do realizacji projektów współfinansowanych ze środków europejskich.
Podmioty ubiegające się o pożyczkę:
- posiadają osobowość prawną (w przypadku podmiotów reintegracyjnych pożyczkobiorcą może być wyłącznie organ prowadzący dany podmiot reintegracyjny);
- spełniają kryterium mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy;
- ich organem prowadzącym nie jest jednostka samorządu terytorialnego;
- przedsięwzięcia będące przedmiotem pożyczki są finansowo wykonalne;
- wykażą realne źródła spłaty zobowiązań;
pozostałe kryteria:
- brak zaległości w ZUS lub US (zaświadczenie o niezaleganiu wydane nie wcześniej niż 3 miesiące przed datą złożenia wniosku o pożyczkę, konieczne jest spełnianie tego warunku również na dzień zawarcia umowy pożyczki);
- PES nie występuje w bazach klientów niesolidnych;
- wobec PES nie jest prowadzona egzekucja komornicza;
- opinia audytora sprawozdania finansowego PES (jeśli dotyczy) jest pozytywna;
- uregulowana sytuacja PES jako pożyczkobiorcy TISE (brak zaległości w spłacie zobowiązań, spełnienie wymagań umownych.
Oprocentowanie pożyczki jest preferencyjne, z wyłączeniem przypadku, gdy organizacja ubiega się o pożyczkę powyżej 100 tys. zł i nie zadeklaruje utworzenia miejsc pracy.
Przedsięwzięcia sfinansowane w ramach pożyczki powinny generować korzyści społeczne!
Maksymalna kwota
Do 100 tys. PLN.
Możliwe jest zaciągnięcie maksymalnie dwóch pożyczek. Ich łączna wartość nie może przekroczyć 200 tys. zł, w tym jedna pożyczka musi być przeznaczona na utworzenie miejsc pracy.
Maksymalny okres pożyczki
5 lat; okres karencji nie dłuższy niż 6 miesięcy
Okres finansowania może być wydłużony do 6 lat, a karencja do 12 miesięcy w okresie obowiązywania Czasowych zmiany Regulaminu pożyczek preferencyjnych POWER wprowadzonych w związku z epidemią wirusa COVID-19
Wymagane zabezpieczenia
Obligatoryjne jest przedstawienie weksla in blanco z deklaracją wekslową, w przypadku kiedy organizacja nie posiada aktywów, a więc wartość weksla wycenia się na zero uzgadniane jest dodatkowe formy zabezpieczenia (np. poręczenie osób fizycznych, przewłaszczenie majątku osób lub organizacji zaangażowanych w działalność pożyczkobiorcy).
Maksymalna kwota
Do 500 tys. PLN.
Możliwe jest zaciągnięcie więcej niż jednej pożyczki pod warunkiem, że ich łączna wartość nie przekroczy 1 mln PLN.
Maksymalny okres pożyczki
7 lat; okres karencji nie dłuższy niż 6 miesięcy
Okres finansowania może być wydłużony do 6 lat, a karencja do 12 miesięcy w okresie obowiązywania Czasowych zmiany Regulaminu pożyczek preferencyjnych POWER wprowadzonych w związku z epidemią wirusa COVID-19.
Wymagane zabezpieczenia
Obligatoryjne jest przedstawienie weksla in blanco z deklaracją wekslową, w przypadku kiedy organizacja nie posiada aktywów, a więc wartość weksla wycenia się na zero uzgadniane jest dodatkowe formy zabezpieczenia (np. poręczenie osób fizycznych, przewłaszczenie majątku osób lub organizacji zaangażowanych w działalność pożyczkobiorcy).